piątek, 17 sierpnia 2012

Prześwietlamy listę KNF część 7: Perfect Money Finance Corp.

Firma Perfect Money Finance Corp. z siedzibą w Panamie jest umieszczona na trzecim miejscu listy ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. Szczerze powiem - że nie mam pojęcia z jakiego powodu. Ta firma ma za założenie (jeśli dobrze rozumiem) być czymś w rodzaju kantoru internetowego. Dostępna polska wersja językowa wygląda mniej więcej tak:

"Perfect Money ofiaruje unikalne możliwości tak do biznesu jak do rachunków osobowych.

Korzystając z sytemu Perfect Money, Państwo mogą:

Robić rozrachunki wzajemne między użytkownikami
Otrzymywać wypłaty w rożnych projektach biznesowych w Internecie
Dokonywać wypłaty w Internecie
Ostrożnie przechowywać środki pieniężne na rachunku elektronicznym oraz comiesięczne wypłaty, otrzymując odsetki z remanentów miesięcznych na rachunku
Robić wypłaty za towary i usługi w sklepach internetowych
Nabywać złoto, dolary oraz eura w Internecie"

Jakość strony internetowej jest więc bardzo mizerna. Tłumaczenie zostało zrobione za pomocą jakiegoś automatycznego narzędzia. Jeśli ktokolwiek przeglądający ich stronę internetową zdecydowałby się na jakąkolwiek inwestycję - nie wiedziałbym czy się śmiać czy płakać. Po kilku zdaniach zdecydowanie mam wyrobioną opinię na temat tego serwisu.

Inną kwestią jest ostrzeganie przez Komisję Nadzoru Finansowego polskich obywateli o firmach zagranicznych które mogą gromadzić depozyty. Czy jest to w ogóle zgodne z prawem? Czy ma to sens? W jaki sposób Komisja Nadzoru Finansowego jest w stanie znajdować i umieszczać na liście ostrzeżeń takie firmy?

W przypadku Perfect Money sprawa jest bardzo prosta: nie inwestować tam jakichkolwiek pieniędzy. Od firm zarejestrowanych w innych krajach, a zwłaszcza poza terenem Unii Europejskiej trzymałbym się daleko. Również trzymałbym się daleko od firm które na swoich stronach internetowych mają błędy gramatyczne czy językowe - niezależnie od lokalizacji siedziby firmy.

Podsumowanie (moja opinia i uzyskane informacje):
Czy jest piramidą finansową? Nie wiadomo.
Czy jest parabankiem? Nie wiadomo
Czy można inwestować? Nie wiadomo
Czy słusznie na liście KNF? Nie

2 komentarze:

  1. Ja znam 1 podstawowy powód wejścia na listę KNF: PM jest poza Polską jurysdykcją, a żeby było fajniej, Panamczycy mają jaja i nie dogadują się z rządami śmiesznych państw takich jak Polska, więc właściwie teraz to jest taka nowa Szwajcaria. Niezależna od pazernego rządu polityka finansowa jest bardzo nie na rękę rządzącym, którzy zgrzytają zębami, że nie mogą całkowicie chronić Polaków przed chomikowaniem kasiory w całkowicie niedostępnym dla nich miejscu, jakim jest Panama. Jakby ktoś miał wątpliwości, Panamczycy jak mają powód, to potrafią np. na złość nawet wielkiemu przemysłowi fonograficznemu USA znieść ochronę prawną u siebie na ich "produkty".
    Co do portalu, faktycznie technicznie tłumaczenie kuleje, ale wszystko inne jest całkowicie prawidłowo wykonane. Nawet certyfikat bezpieczeństwa jest w miarę przyzwoity, więc ja bym prędzej zaufał PM niż np ZUSowi, który przejada każdą kasę, jaką im wpłacę. Odnośnie podsumowania na dole podaję sprostowanie:
    Czy jest piramidą finansową? Nie.
    Czy jest parabankiem? Tak - pożyczki społecznościowe na pokładzie.
    Czy można inwestować? Nie wiadomo, prawdopodobnie tak na 99%.
    Czy słusznie na liście KNF? To ich lista, więc im nie na rękę niezależny parabank bez ich pazernej kontroli.

    OdpowiedzUsuń
  2. Poczytajcie o PM w internecie. Wg. informacji na innym portalu Perfect Money jest firmą rosyjską o takim jak tu wspomniano profilu działania.

    OdpowiedzUsuń