niedziela, 12 sierpnia 2012

Czym jest parabank?

Bardzo często w mediach słyszymy ostatnio słowo "parabank" w kontekście afery związanej z firmą Amber Gold. Co ono jednak dokładnie oznacza? Czym jest parabank? Na początku zajrzyjmy do wikipedii:

"Parabank – instytucja prowadząca działalność gospodarczą polegającą na przyjmowaniu depozytów i wykonywaniu innych czynności bankowych bez odpowiedniej licencji. Udzielanie kredytów i pożyczek z własnych środków nie jest działalnością parabankową i nie wymaga licencji bankowej. Inna definicja to jednostka gospodarcza świadcząca usługi podobne do świadczonych przez bank."

O parabankach pisze też Jan Gmurczyk w artykule pod tytułem "Ostrożnie z parabankami"

"Czym zatem są parabanki? Mówiąc ogólnie, to rozmaite firmy, które zakresem oferowanych usług przypominają tradycyjne banki, ale bankami nie są. Kluczowa cecha parabanków sprowadza się tym samym do tego, że nie podlegają one regulacjom i nadzorowi, jakim poddany jest sektor licencjonowanych banków. Niby różnica niewielka, ale implikacje okazują się ogromne."

Osobiście skłaniam się jednak ku definicji mówiącej, że parabank to pozabankowa instytucja finansowa gromadząca depozyty w formie innej niż lokaty i zajmująca się obrotem tymi pieniędzmi. Amber Gold jak i Finroyal byłyby więc według takiej definicji parabankami jednak kilka z firm znajdujących się na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego już na tej liście nie powinno się znaleźć.

W ostatnim czasie słowo parabank jest nadużywane i nazywane tym mianem są również zwykłe firmy pożyczkowe udzielające klientom pożyczek na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i kodeksu cywilnego. Jednak jako, że nie gromadzą one depozytów to nie można nazwać ich parabankami - są to zwykłe firmy pożyczkowe.

Warto pamiętać o tym, że parabanki nie są jedynie polską specjalnością. Na całym świecie istnieją rozmaite przedsiębiorstwa które nie są licencjonowane przez instytucje nadzoru finansowego a prowadzą działalność związaną ze zbieraniem środków finansowych od osób prywatnych. Nie zawsze jednak wiąże się to z utratą tych pieniędzy - nie każdy parabank jest przecież piramidą finansową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz